همه ما در مقاطعی از زندگی اهمال کار بوده ایم و هر فردی راجع به یک یا چند مسئله این روش را دنبال کرده است. به طور مثال در زمان لازم درس نخوانده ایم و تا شب امتحان عقب انداخته ایم. در انجام ورزش و تمرینات ورزشی تا زمان بروز کمر درد و بیماری های قلبی اهمال کرده ایم و همیشه هم چوب این تأخیر و اهمال را خورده ایم اما انگار نه انگار که چنین اتفاقی افتاده است و درس عبرت نگرفته ایم در دانشگاه فصل امتحانات که می شود تعهد می کنیم که ترم دیگر از اول ترم درس ها را بخوانیم تا روی هم تلمبار نشود ولی فارغ التحصیل می شویم در حالی که این کار را انجام نداده ایم. این داستان برای شما تا چه اندازه آشنا است؟

درصد زیادی از مردم به این عارضه گرفتار هستند بهترین شاهد هم این است که همیشه روز های آخر ثبت نام دانشگاه، خودرو، تعویض شناسنامه و یا هر چیز دیگر متقاضیان به شدت افزایش پیدا می کنند و دانشگاه یا دولت در بسیاری مواقع مجبور می شود مهلت یک کار را تمدید کند. بانک ها این خصوصیت را کاملا درک کرده اند و مرتب مهلت ثبت نام در طرح های مالی و فرصت قرعه کشی ها را تأخیر می اندازند.

آیا دوست دارید این پدیده را برطرف کنید؟ اگر دوست دارید با ما همراه شوید:

 

اولین قدم برای برطرف کردن اهمال کاری شناخت نوع آن است که اصولاً دو نوع دارد:

  • اهمال رفتاری. 2- اهمال تصمیمی

 

 

 

  • اهمال رفتاری:

زمانی است که شما یک رفتار دیگری را جایگزین رفتار مطلوب می کنید و از وظیفه اصلی و لازم اجتناب می کنید. مثلاً فرزندتان را تصور کنید که به جای انجام تکالیف وظیفه اصلی دارد تلویزیون تماشا می کند. یا خودتان که به جای ورزش کردن دارید با تلفن صحبت می کنید یا به جای پرداخت قبوض با نرم افزار تلفن همراه در شبکه های اجتماعی و مجازی مشغول چت کردن هستید. این رفتار های اجتنابی و جایگزینی(تأخیر در انجام کارها) را اهمال رفتاری می گویند.

  • اهمال تصمیمی:

در این نوع فرد اهمال کار به دلیل اضطراب و نگرانی که تبعات تصمیم برایش دارد از هر گونه تصمیم فاصله می گیرد و تردید ها در درونش بیشتر و بیشتر می شود. مثلاً مردد است که چه خودرویی بخرد لذا برای خرید خودرو اقدام نمی کند. در واقع از اضطرابی که انتخاب خودرو برایش ایجاد می کند فاصله می گیرد و سعی می کند خود را از نگرانی نجات دهد. یک کاغذ سفید بردارید و روی آن موارد اهمال کاری خود را بنویسید. همه افراد در زندگی خود از هر دو نوع اهمال کاری داشته اند. اصلا نگران نباشید و وجود این مسئله که در تمامی جهان و در اکثر افراد شایع است را انکار نکنید. لیست زیر را تهیه کنید.

اهمال کاری رفتاری

اعمالی که تا کنون به تأخیر انداخته ام

اهمال کاری تصمیمی

تصمیماتی که تا کنون به تأخیر انداخته ام