تأثیر ضربالمثلها در موفقیت و تحول فردی
2020-03-27
معلم های جدید ما کجا هستند؟
2020-03-27

امروزه شبکه های اجتماعی معتادهای خاص خودش راپیدا کرده است کسانی که ساعتها وقت خود را دراین شبکه ها صرف میکنندوبالطبع خانواده ها از این امر گلایه مند هستندیک خاطره برایتان تعریف کنم:

دوستم رضا با وجودی که متاهل است. عاشق چت کردن است و ساعت های زیادی از وقت خودش را صرف گروه‌های اجتماعی می کند.واین موضوع موجب تنش خانوادگی برای او  شده است و همیشه با همسرش راجع به این موضوع اختلاف نظر دارند تا جائیکه این بحث به چالش و دلخوری و احیانا قهرکشیده میشود.

از طرفی رضا و همسرش به شدت اهل رفت و آمد هستند و معمولا توی خانه خودشان جاگیر نمی شوند. به زحمت می شود آنها را در خانه خودشان دید. زمانی که قصد خروج از خونه را دارند همسر رضاوقت زیادی را صرف آماده شدن و پوشیدن لباس و کارهای از این قبیل می‌کند.

همه ما می دانیم که:

میزان زمانی که خانوم ها صرف اماده شدن می کنندبا میزان زمانی که آقایان صرف این کار می‌کنند خیلی متفاوت است.

و رضا هم از منتظر ماندن و معطل شدن برای رفتن بهذ مهمانی یا هر جای دیگه, ناراحت بود و این دفعه نوبت گلایه رضا بود و به من می گفت: وقتی همسرم میگه من آماده ام تازه نیم ساعت دیگر انتظارطول می کشد.

توی خونه جنگ داشتند ومهمانیها هم به اوقات تلخی منجر میشدهر دوتاشون خسته شده بودندورضا مرتب با من تماس می گرفت و راهکار میخواست و قبول نداشت به مشاورخانواده مراجعه کندو من هم دوست نداشتم در امور دوستان خیلی نزدیک دخالت کنم از طرفیتبدیل اختلاف نظر آنها به یک نقطه تفاهم ذهنم را مشغول کرده بود تا اینکه فکری به ذهنم رسید به رضا تلفن کردم و گفتم: یه راهکار برایت پیدا کردم ذوق زده شد گفت: زود باش بگو گفتم: نمیشه باید خرج کنی گفت: باشه شام هرجا خواستی مهمان من، قبول کردم

شب رفتیم کافی شاپ رضا باهوش بود ومی دانست من شام نمی خورم بعد از مقدمات راهکارم را به او  گفتم: پیشنهاد می کنم  از این به بعد موقع رفتن به مهمانی به جای اینکه غر بزنی و معطل شوی و دلخوری پیش بیاد و بقول خودت مهمانی به هردوی شما مزه ندهد مشغول کار مورد علاقه ات که همان چت کردن در گروه های اجتماعی است بشو وهرمطلب یا خبر خاصی را که می‌خواهی سرچ کن اینطور اصلا متوجه گذشت زمان نمیشوی مهمانی هم خراب نمی شودیک تیر و چند نشان است نظرت چیست؟

یه راهکار خیلی ساده بودکه بنظرش پیش پا افتاده می آمد این داستان را برایش تعریف کردم :هنگامي كه ناسا  فضانوردان رابه فضا میفرستادبا مشكلی روبرو شد. آنها متوجه شدندخودكارهايی که در زمین استفاده میکنیم در فضا كار نميكنند. بدلیل نبودن جاذبه زمین جوهر خودكار به سمت پايين جريان نمي يابد و روي سطح كاغذ نمی ريزد

براي حل اين مشكل آنها شركت مشاورين اندرسون را انتخاب كردند. تحقيقات بيش از يك دهه طول كشيد، 12ميليون دلار صرف شد و در نهايت آنها خودكاري طراحي كردند كه در محيط بدون جاذبه مي نوشت، زير آب كار ميكرد، روي هر سطحي حتي كريستال مينوشت و از دماي زيرصفر تا 300 درجه سانتيگراد كار ميكرد.

اما روس ها راه حل ساده تري داشتند: آنها از مداد استفاده كردند.

بعد از این توضیح رضا موافقت کرد و از روز بعداین کار را انجام می دادو و بعدا به من گفت :خیلی جالبه که اصلاً متوجه گذشت زمان نشدم و معطل شدن من را اذیت نکرد , وتازه همسرم میگفت :چه عجب  این دفعه برای معطل شدن غرنزدی؟

در واقع با یک راه حل ساده اختلاف نظر برای آنها به یک نقطه تفاهمی تبدیل شد.

اگر در زندگی روزمره روی راه‌ حل‌های که منافع طرفین را در بر بگیرد تفکرو تامل بکنید, و به نوعی بازی برنده – برنده باشد از رنجش و دلخوری فاصله خواهید گرفت و میتوانید اختلاف نظرها را به تفاهم تبدیل کنید.

یک تمرین (یک قدم به پیش:)

مواقعی که با طرف مقابلتان, همکارتون ,همسرتون, دوستتون اختلاف نظر دارید ,نظراتتان راروی یک کاغذ بنویسید و دنبال راه‌حلی که نظر هر دوی شما را تامین میکند بگردید. امتحان کنید واز نتیجه این کار لذت ببرید.

یادمان  باشد راه حل مشکلات  میتواندخیلی ساده باشد مسائل را زیاد پیچیده نبینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان