نحوه برگزاری جلسات کوچینگ چگونه است؟

برگزاری جلسات

 1. تعداد افراد شرکت کننده: جلسات کوچینگ از نظر تعداد افراد بر دو نوع است:

نوع اول جلسات خصوصی است. در این جلسات یک یا حداکثر دو نفر(بستگی به موضوع دارد) حضور دارند و موضوع جلسه را مراجع انتخاب می کند. نوع دوم جلسات گروهی و سازمانی است که یک موضوع مشخص برای همه افراد تبیین می شود مثلاً انتخاب مسیر شغلی یا بررسی اهمال کاری و شرکت کنندگان هر کدام به طور انفرادی موضوع را برای خود آنالیز می کنند و موانع و راه حل های مشخص خود را پیدا می کنند. موضوع جلسه می تواند توسط سازمان مورد نظر انتخاب شود یا توسط کوچ مطرح گردد و شرکت کنندگان تجربیات خود را به اشتراک می گذارند و سوالات کوچ را در کاربرگ های مخصوص خود پاسخ می دهند.

 1. نحوه برگزاری: از نظر نحوه ی برگزاری جلسات به دو نوع حضوری و آنلاین تقسیم می شود. در نوع حضوری مانند تمامی جلسات حضوری مسایل رو در رو مطرح می شود و جلسات با هدایت کوچ اداره می گردد اما در نوع آنلاین بسته به نرم افزار مورد استفاده ارتباط به صورت صوتی یا صوتی-تصویری برقرار می گردد.

جلسات آنلاین باعث صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد شد و ضمنا این امکان را فراهم می آورد که در کلاس اساتید مطرح کوچینگ شرکت نمایید. بسیاری از کلاس های کوچینگ بین المللی به این روش ارائه می گردد. معمولا در این جلسات دانشجویانی از کشورهای مختلف به هم وصل می شوند و یک پل ارتباطی قوی بین افراد از ملیت ها و تفکرات مختلف ایجاد می گردد و این دقیقا همان رشدی است که نیاز امروزی جامعه است و در واقع دسترسی آسان به کوچینگ را میسر می سازد و با شرکت در یک کلاس می توانیم از عقاید و تجربیات دانشجویان کشورهای مختلف آگاه شویم. بدین منظور می توان از نرم افزار های متعدد اجتماعی استفاده نمود.

 1. زمان شروع جلسات: انتخاب زمان مناسب در همه امور مخصوصاً در جلسات کوچینگ بسیار مهم است اگر فردی دچار احساسات شدید و هیجان زده است بهتر است جلسه کوچینگ تا زمان فروکش کردن احساسات به تعویق بیافتد طبق فرمایش حضرت علی(ع): در هنگام عصبانیت نه تصمیم، نه دستور، نه تنبیه را باید در نظر گرفت و بدیهی است جلسه کوچینگ را هم باید به تعویق انداخت چون تصمیماتی که مراجع در هنگام عصبانیت می گیرد، می تواند غیر منطقی باشد.
 2. مکان جلسات: بهترین محل برای کوچینگ جایی است که حداکثر تمرکز و حداقل حضور افراد متفرقه میسر باشد. جاهایی مثل اماکن عمومی شلوغ یا کارگاه های پر سر و صدا برای جلسات کوچینگ اصلاً مناسب نیست هر چند گاهی اوقات به منظور شفاف شدن مطلب مکانی خاص را انتخاب می کنیم، به طور مثال در سفری که به مشهد رفته بودم یکی از دوستان در خصوص چشم انداز زندگی خود ابهام داشت به طور تصادفی شب به مجتمع تفریحی در بام مشهد رفته بودیم در آن جا چشم اندازِ شهر را به او نشان دادم، از او سوالاتی راجع به چشم انداز زندگیش کردم، به طورمثال:
  آیا چشم انداز زندگی تو واضح است؟
  ۲. چقدر به چشم انداز زندگی خود مسلط هستی ؟
  ۳. برای تحقق چشم انداز زندگی خود چه اقداماتی باید انجام دهی؟

و حضور در چنین مکانی به او کمک کرد تا از قوه خلاقیت خود استفاده بیشتری بکند، در زمان هایی که مراجع احساس می کند خلاقیتش کم شده است یا روند جلسات کوچینگ کند شده است تغییر مکان یکی از گزینه های موثر محسوب می شود.

 1. مدت جلسه:جلسات کوچینگ از نظر مدت زمانی که جلسه طول می کشد به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) جلسات کلاسیک (متداول): به طور معمول زمان این جلسات حدود یک ساعت به طول می انجامد هر چند طبق قراردادهای کوچینگ که هر کوچ با مراجع می بندد این زمان می تواند از چهل و پنج دقیقه تا بالای یک ساعت متغیر باشد.

ب) لیزر کوچینگ: تفاوت عمده جلسات لیزر کوچینگ با جلسات کلاسیک و متداول در مدت زمان این جلسه است که حدود ۲۰ الی ۲۵ دقیقه به طول می انجامد و به دلیل محدودیت زمانی است که کوچ یا مراجع دارد. به منظور استفاده بهینه از زمان در این نوع جلسات تعارف و احوالپرسی به حداقل می رسد و تمرکز بر سوالاتی است که هدف جلسه در زمان کوتاه تری محقق گردد.

 1. تعداد جلسات: تعداد جلسات بستگی به هدف مراجع و انتظارات وی دارد. شاید موضوعی مثل مدیریت زمان چند جلسه بیشتر طول نکشد اما چنانچه هدف شما توسعه فردی و رسیدن به چشم اندازی فوق العاده برای زندگی باشد، جلسات تا چند سال هم می تواند تداوم داشته باشد.