من زشتم !

من زشتم !

مروری بر عادت های غلط 

باور کنید دلیل ازدواج‌ نکردن بسیاری افراد این باور است؛ برای مثال به‌یاد دارم جوانی به مطب مراجعه کرد و ‌گفت دخترها حاضر به ازدواج با من نیستند چون سیاهم. به او گفتم که آیا تو سیاه‌تر از مارتین لوترکینگ هستی که میلیون‌ها طرفدار داشت و هیچ‌گاه چنین فکری نمی‌کرد، بلکه رنگین‌ پوست بودن خود را عامل موفقیتش می‌دانست.

متأسفانه این باور همه‌ گیر شده و تصور زشت‌ بودن سبب شده است که بیشترین آمار عمل جراحی ترمیمی بینی، به مردم ایران متعلق باشد. حال‌ آنکه ایران از جمله ملل زیبای دنیاست و اگر کسی از ایرانیان تصور کند از نظر زیبایی مشکل دارد بدیهی است چاره‌ای جز عمل یا اصلاح آن ندارد. مهم همان باور اولیه است. البته،

به‌یاد داشته باشیم که اعمال جراحی ترمیمی به‌منظور زیبایی و جذابیت بیشتر با زشت‌بودن متفاوت است. مرز این دو بسیار باریک و ملاک آن دل ماست. دلتان می‌گوید زیباتر باش یا می‌گوید زشت هستی؟

دکتر ماکسول مالتز، متخصص مشهور جراحی ترمیمی، در کتاب روان‌شناسی تصویر ذهنی می‌گوید: «توهم زشتی بسیار شایع است». تحقیق اخیری که بر روی دانشجویان انجام شده است نشان می‌دهد که ۹۰ درصد آنها به نحوی از اعضای چهره خود راضی نبودند. قطعاً این جمعیت نمی‌تواند قیافه غیرطبیعی یا معیوب داشته باشد، اما این افراد چنان واکنشی نشان می‌دهند که گویی قیافه زشتی دارند و توانایی زندگی واقعی در مقابل موانع روانی را از دست می‌دهند.

وی می‌افزاید دلیل این امر تصویر ذهنی فرد است؛ درنتیجه افرادی که به جراح پلاستیک رجوع می‌کنند به چیزی بیش از جراحی نیاز دارند و بعضی هم دراصل به جراحی محتاج نیستند. وقتی چهره با عمل جراحی ترمیمی اصلاح می‌شود تنها در صورتی رضایت و آرامش فرد را به‌دنبال دارد که تصویر ذهنی آن فرد از صورت معیوب خود نیز اصلاح شود. اگر بیمار اصرار دارد که تغییری نکرده است یا کمی عوض شده عمل جراحی مجدد بی‌فایده است و باید روی تصویر ذهنی بیمار کار کرد.

 

یک قدم به پیش

  1. عکسی زیبا از خودتان را پس‌زمینه تلفن همراه قرار دهید یا در اتاق‌خواب نصب کنید.
  2. هر روز مقابل آینه خود را ببوسید و قربان صدقه خودتان بروید؛ به‌زودی می‌بینید اعتمادبه‌نفستان بیشتر شده است.

بخشی از کتاب اسب وحشی درونت را رام کن

به قلم دکتر سید فرزاد حسینی