ثبت نام

چرا یک نقشه غلط را به نبود نقشه ترجیح می دهیم

خـطای-در-دسـترس-بـودن

خطای در دسترس بودن یا خطای ذهنی

سیگار کشیدن نمی تواند برایت آنقدر بد باشد (پدربزرگ من روزی سه بسته سیگار میکشید و بیشتر از ۱۰۰ سال عمر کرد) منهتن واقعا امن است فردی را می‌شناسم که وسط این منطقه زندگی می کند.و یک بار در خانه اش را قفل نمی کند. حتی وقتی به سفر میرود دزد به آپارتمانش نمیزند ما چنین اظهاراتی را برای این می کنیم تا چیزی را ثابت کنیم اما این ها واقعاً هیچ چیز را اثبات نمی کنند وقتی اینطور صحبت بکنیم در برابر خطای در دسترس بودن تسلیم می شویم.

.

آیا کلمات انگلیسی که با حرف k شروع می شوند بیشتر از کلماتی هستندکه kحرف سوم آنهاست؟ جواب: تعداد کلمات انگلیسی که kحرف سوم ان هاست بیش از دو برابر کلماتی است که با حرفk شروع میشوند.چرا بیشتر مردم باور دارند که برعکس آن درست است ؟چون می توانیم به کلماتی که با k شروع می شوند سریعتر فکر کنیم آنها در حافظه ما در دسترس ترند.

خطای در دسترس بودن چنین چیزی می گوید:

خـطای ذهنی
خطای ذهنی

مابا استفاده از مثال هایی که خیلی ساده به ذهن می‌آیند تصویری از دنیا می سازیم .البته که این کار بیهوده است , چون در واقعیت صرف اینکه یک اتفاق به ذهن ما خطور می کنددلیلی پرتکرارتر بودن آن نیست.به خاطر خطای در دسترس بودن است که مادرک و برداشت صحیحی از  ریسک ها و خطرات در ذهن خود نداریم .پس دائما ریسک  قربانی شدن در سانحه ی هواپیما, حادثه ی اتومبیل یا قتل را بیش از اندازه تخمین می‌زنیم و خطر مردن به دلیل بیماری هایی مثل دیابت یا سرطان معده را که کمتر چشمگیرندکمتر از اندازه تخمین می‌زنیم شانس بمباران به مراتب کمتر از آن چیزی است که فکر می کنیم و شانس ابتلا به افسردگی به مراتب بیشتر از تصور ماست. ما به پیامدهای چشمگیر ,پر زرق و برق و پر سر و صدا را بیش از اندازه متحمل می دانیم.چیزی را که ساکت یا نامرئی باشد .در ذهن خود کوچک می پنداریم تصور پیامدهای بسیار جذاب برای مغزما آسان تر از تصور وقایع پیش پا افتاده است. ما دراماتیک فکر می کنیم,نه کمـی

پزشکان درخطای ذهنی

پزشکان معمولان قربانی خطای در دسترس بودن می شوند آنها درمانهای مورد علاقه خود را دارند که از آنها برای تمام موارد احتمالی نیزاستفاده میکنند. ممکن است روشهای درمانی مناسب تری هم وجود داشته باشد اما در قسمت های دوردست ذهن دکتر ها جا خوش کرده‌اند در نتیجه آنها روشی را دنبال میکنند که بلدند .وضع مشاوران نیز بهتر از این نیست اگر به یک مورد کاملاً جدید بر بخورند دستهایشان را بالا نمی‌برند و با حسرت نمی گویند( واقعا نمی‌دانم به تو بگویم )در مقابل, به یکی از متد های آشناتر خود رو می‌آورند. مستقل از این که مناسب است یا خیر.

اگر چیزی به اندازه کافی تکرار شود ملکه ی ذهن ما می‌شود حتی اگر درست هم نباشد.

رهبران نازی چند بار عبارت مسئله یهود را مطرح کردند تا بالاخره عموم مردم به عنوان یک مسئله جدی به آن نگاه کنند کافی از کلمات ((بشقاب‌پرنده)). ((انرژی حیاتی)) یا ((کار ما)) را به اندازه کافی تکرار کنیم تا مردم باورشان کنند.

.

کوچینگ +موفقیت دکتر سید فرراد حسینی

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *