ثبت نام

کدام مهم‌تر است شاگردی کردن یا تدریس استاد؟

succes-min
چند روز قبل این توفیق را داشتم که در یک دوره عالی شرکت کنم که دوستان بسیاری از سراسر ایران حضور داشتند واستاد دوره  کوچینگ که  سرکار خانم دکتر با تجارب عالی بود با زبان شیوای خود مطالب را بیان می‌کردند و الحق دوره کاربردی و مؤثر بود.
‏‎
در جریان کلاس یکی از هم‌کلاسی‌های من تجارب خود را به اشتراک گذاشت و حدود یک ساعت راجع به این تجربه بحث شد گرچه به نظر خسته‌کننده و شخصی می‌آمد اما هنر شاگردی کردن به من آموخته بود که قضاوت را به تأخیر بیاندازم و مطلب را خوب گوش دهم.
.
بعضی از دوستان ناراحت شده بودند اصلاً گوش نمی دادند می گفتند این‌قدرهزینه کرده‌ایم که خاطرات و داستان یک نفر را گوش بدهیم و حتی یکی از آن‌ها روی دسته صندلی خوابید دو نفر هم به بیرون رفتند و مشغول خوردن چای شدند.
.
‏‎اما در پایان کلاس اتفاقات جالبی افتاد این جلسه یک‌ساعته باعث شد بسیاری از مفاهیم به‌سرعت منتقل شود و نکات پایه و کاربردی در قالب تمثیل ارائه گردد آنجا بود که فهمیدم شاگردی کردن خیلی مهم‌تر از ان است که فکر میکنیم ، اگر در کلاس بزرگ‌ترین اساتید هم حضورداشته باشیم ولی هنر شاگردی کردن را نداشته باشیم فایده‌ای ندارد من به‌عنوان مربی تحول فردی این نکته راعمیقا درکرده‌ام که افراد در صورت شاگردی کردن می‌توانند متحول شوند وآینده خودشان را با بهترین وجه بسازند.
.
موفقیت
.
‏‎در بعضی کارگاه‌ها می‌بینم شرکت کنندگان فقط در حال تجزیه‌ وتحلیل اطلاعات هستند و گوش شنوایی ندارد تمرینات کلاس را انجام نمی‌دهند و به‌جای گوش شنوا یک عالمه حرف برای زدن دارند حرف‌هایی که بارها و بارها تکرار کرده‌اند اما در ‏‎رشد و شناخت آنان تأثیری نداشته است.
.
‏‎اگر شاگرد خوبی باشیم از همه افراد و همه اشیا م یاد میگیریم  .حتی از کوه – درخت وبیابان نکات بسیاری را میتوان فرا گرفت، دقت کنید که درختان نکات بسیاری را به ما می‌گویند اینکه سرسبزی دارند و بعد میوه می‌دهند برگ‌ریزان را تحمل می‌کنند و خزان را پشت سر می‌گذارند و دوباره با بهار می‌رسند.
.
‏‎به قول شاعر بعضی‌اوقات اصلاً حرفی هم بین دو نفر ردوبدل نمی‌شود وبدون صحبت هم اطلاعات زیادی رد وبدل میشود ‏‎گوش کن با لب خاموش سخن می‌گویم)…

.

‏‎برای اینکه شاگردی را تمرین کنیم چند سؤال زیر را مرتب جواب دهید:
۱-‏‎داستان کلاسی که تعریف کردم  چه پیامی برای شما دارد؟
۲-‏‎چطورمی‌توانید بهتر شاگردی کنید؟
۳-در چه قسمتی ضعف دارید و نمی‌توانید شاگردی کنید؟

.

و همیشه چند نکته را در نظر بگیرید در هنگام شاگردی:

غرور را کنار بگذارید

‏‎زود قضاوت نکنید و تجربه و تحلیل را به بعد موکول کنید

‏‎به اطلاعات عمقی رو بیاورید و از اطلاعات ‏سطحی و عوامانه فاصله بگیرید

.

از این که سایت به جلو  را دنبال می کنید مچکریم

 

دیدگاه ها

 • سارا ۱۳/۰۵/۱۳۹۷ :: ۶:۳۸ ب.ظ
  0 0

  جذاب بود. تاثیر زیاد دارد. عمیق و ریشه ای است. تشکر از شما

  • علیرضا یوسفی ۱۸/۰۵/۱۳۹۷ :: ۱:۴۹ ب.ظ
   0 0

   خواهش می کنم تشکر شما برای ما دلگرمیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *