ثبت نام

معمولاً به نظر می‌رسد که شغل دیگران آسان‌تر و جذاب‌تر و پردرآمدتر از شغل ماست، پرستارها فکر می‌کنند شغل پزشکان آسان‌تر است، فروشندگان به حال مدیرانشان غبطه می‌خورند و همه تصور می‌کنند که آسان‌ترین کار، کار سیاستمداران است؛ اما نهایتاً به این نتیجه می‌رسیم که هیچ کار ایده آلی وجود ندارد چرا؟ جواب واضح است، دیگران به ما حقوق می‌دهند تا کارهایی را انجام دهیم که خودشان نمی‌توانند یا نمی‌خواهند انجام دهند، اگر مشکلی برای حل کردن نبود شغلی برای ما به وجود نمی‌آمد. شغل خود را دوست ندارید دو راه پیش روی شماست: یا نگرش خود را تغییر دهید و یا شغلتان را.

ویژگی کار ایده آل

ما در رؤیاهای خود می‌گوییم: اگر کار آسان‌تری داشتم خوشبخت می‌شدم، اما در دنیای واقعیت‌ها هیچ‌کس کار آسان را دوست ندارد، درواقع وقتی‌که شغلی بیش‌ازحد آسان می‌شود معمولاً رهایش می‌کنیم! انسان آن‌چنان تشنه مبارزه است که حتی دراوغات فراغت هم به دنبال آن می‌رود.
راستی چرا بازی فوتبال این‌همه طرفدار دارد، به خاطر آنکه انسان را به مبارزه فرامی‌خواند
جان استیون می‌گوید: اگر بتوانم کاری برای خود دست‌وپا کنم که تکراری نباشد آن‌وقت احساس خوشبختی خواهم کرد، اما اغلب کارها تکراری و خالی از تنوع هستند یک منشی مجبور است مرتباً نامه تایپ کند، حتی یک هنرپیشه مجبور است که بی‌وقفه فیلم بازی کند تمامش تکرار است و تکرار. (من که حاضرم بازیگرشم ولی شما رو نمیدونم)

کوچینگ شغل ایده آل من
شغل ایده آل من

اشتباه ما اینجاست که زندگی خود را به دو بخش کار و فراغت تقسیم می‌کنیم، این برچسب زدن بر ساعات زندگی باعث محدود شدن ما می‌شود، درواقع ما به خود می‌گوییم از حالا تا ساعت پنج سرکار هستم پس باید این درد را تحمل‌کنم، آیا بهتر نیست که به‌جای جدا کردن کار از فراغت آن‌ها را مجموعه زندگی بدانیم؟ دوست داشتن یک شغل مثل عاشق شدن است. عشق ممکن است در آغاز از احساسات تند و افراطی ریشه بگیرد اما در درازمدت به تصمیم قاطعانه نیاز دارد.

کوچینگ حداکثر تلاش


شغل تنها زمانی ارزش و اعتبار دارد که آزادانه پذیرفته شود (آلبرکامو)


 

به دو دلیل باید در هر کاری حداکثر تلاش خود را به کار ببندیم اول به خاطر شادی خودمان.
دوران مدرسه را به خاطر بیاورید آیا در آن روزهایی که تمام تکالیفتان را انجام داده بودید با شور و شوق بیشتر به مدرسه نمی‌رفتید؟(البته بعضی وقت‌ها بیشتر از ترس معلم بود شوخی بود) مهم نیست که ۵۰ سال از آن روزها گذشته است. اصل مشق نویسی همچنان پابرجاست، معلم‌ها مدیران و والدین ما همواره ما را به کار سخت تشویق کرده‌اند اما ما نه به خاطر رضایت آن‌ها بلکه برای رضایت خاطر خود چنین کرده‌ایم، دوم اینکه جهان هستی تنبلی و تکبر را به طریقی تنبیه می‌کند. وقتی کار را سرسری می‌گیریم نتیجه قابل قبولی به دست نمی‌آید. از یک بوکسور بپرسید که اگر بقیه را دست‌کم بگیرد چه می‌شود؟ از یک تاجر سؤال کنید که اگر کارش را جدی نگیرد چه اتفاقی می‌افتد؟

.
واژه‌ای وجود دارد که به کار بستن حداکثر تلاش را به بهترین نحو توصیف می‌کند و آن حرفه‌ای گری است.
تابه‌حال توجه کرده‌اید که برای بعضی از رانندگان تاکسی کار کردن یک لذت است و برای بعضی دیگر، رنج، همان کار تکراری همیشگی! تنوع کجاست؟ اما رانندگان گروه دوم، فلسفه متفاوتی دارند.


حمیدرضا فرهادی می‌گوید: تاکسیرانان خوب چون بشاش و سرزنده هستند خوب سرویس می‌دهند.» نه کاملاً برعکس است آن‌ها چنان خوب سرویس می‌دهند، بشاش و سرزنده هستند. کسانی که از شغل خود لذت می‌برند صبح را با این جملات آغاز می‌کند امروز می‌خواهم بهتر و مؤثرتر از دیروز باشم » ممکن است همیشه به هدف نزنند اما به‌قصد آن شلیک می‌کنند.


کوچینگ شغل ایده آل

برای چه کسی کار می‌کنید

«همیشه بیشتر از حقوقتان کارکنید روزی خواهد رسید که بیشتر از کارتان حقوق‌بگیرید

چند روز پیش در یک رستوران با گارسون بی‌ادبی روبرو شدم، احساس می‌کردم که با رفتارش به من می‌خواهد بگوید: کی به تو اجازه داد که به این رستوران بیایی؟« بیست دقیقه طول کشید تا یک فنجان قهوه برای من بیاورد و تازه وقتی آورد نصف بیشتر آن را توی نعلبکی ریخته بود. از او درباره شغل و رئیسش پرسیدم، گفت : مطمئن باش نمیخوام باقی عمرم را برای این … کارکنم. متأسفانه، او این نکته اساسی را درباره زندگی در محیط کار درک نکرده بود که» ما برای رئیسمان کار نمی‌کنیم، برای خودمان کار می‌کنیم.

.
شما هیچ کارفرمای بی‌عیب و نقصی نخواهید یافت، اما اگر قرارداد را امضا کردید باید با تمام توان برای آن کارفرما کارکنید و نه اینکه به دنبال نقاط ضعفش بگردید. وقتی‌که تنها نیمی از توان خود را به کار می‌گیرید بسیار بیشتر از رئیستان زجر می‌کشید او فقط چند تومان از دست می‌دهد ولی شما شور و اشتیاق و اعتمادبه‌نفس خود را می‌بازید.


در پایان مطلب کوچینگ به زبان مدیر عامل مایکرو سافت جالب وشنیدنی است


 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *