ثبت نام

چگونه شاد باشیم؟

چگونه-شاد-باشیم؟

دیوید توروئو تعریفی مشهور از این که چگونه شاد باشیم ارائه کرده است. او می گوید: “شادی مانند یک پروانه است که هر قدر بیشتر به دنبال آن بروید، بیشتر از شما فاصله می گیرد؛ ولی اگر توجهتان را به چیزهای دیگر بدهید نزدیک می آید و درست روی شانه تان می نشیند!”

 

هر چند احترام زیادی برای مؤلف کتاب والدن قائل هستیم اما این نظر دیوید تورئو با نظر بسیاری از روانشناسان این عرصه سازگاری ندارد؛ زیرا آنان معتقدند که می توانیم شاد باشیم و این پروانه ی زیبا و فراری را دنبال کنیم و بر روی شانه های خود بنشانیم؛ اما چگونه شاد باشیم؟

 

نظارت عملکرد ذهنی خود را تا جایی که می توانید باید بر عهده بگیرید. محققان می گویند ژن ها تا حد زیادی استعدادی که فرد در زمینه ی احساس خوشبختی و شادی دارد را کنترل می کنند. دیوید تی. لایکن، استاد روانشناسی و نویسنده ی کتاب خوشحالی و طبیعت آن می گوید: “تلاش برای شاد بودن مانند قد کشیدن است.”

 

نقطه تنظیم شادی هر کدام از ما مشخص است و به تدریج از آن دور می شویم. در حال حاضر لایکن و دیگر روانشناسانی که چگونه شاد باشیم؟ و خوشبختی را مطالعه می کنند، اعتقاد دارند که ما می توانیم به دنبال شادی برویم. ما با خنثی کردن احساسات منفی مانند خشم و عصبانیت، بدبینی و علاوه بر آن بروز و تقویت احساسات مثبت مانند آرامش، همدلی و صد البته قدردانی از اطرافیانمان انجام بدهیم.

رازهایی برای پاسخ به چگونه شاد باشیم؟


چگونه شاد باشیم؟
چگونه شاد باشیم؟

به بررسی روش هایی برای داشتن زندگی شاد، زندگی زیبا، آرامش درون و به طور کلی روش های چگونه زندگی شاد داشته باشیم؟ در این مقاله می پردازیم.

 

نگرانی را از خود برانید و فقط شاد باشید:

مهمترین و اولین قدمی که برای شاد زیستن باید بردارید این است که آگاهانه تصمیم بگیرید که سطح شادی خود را بالا ببرید. برتراند راسل این فیلسوف برجسته در کتاب خود با نام فتح شادی که در سال ۱۹۳۰ منتشر شد، در مورد این که چگونه شاد باشیم و کسب نشاط می گوید:

بجز در مواردی نادر، خوشبختی و شادی چیزی نیست که مانند یک میوه ی رسیده و شیرین ناگهان در دهانتان بیفتد تا شما از طعم خوب و شیرینش لذت ببرید. برای اکثر زنان و مردان، شاد زیستن و خوشبختی هدیه ای از طرف خداوند نیست بلکه حاصل تلاش و کوشش آنهاست. از این رو برای یافتن آن تلاش بیرونی و درونی نقش مهمی دارند.

 

اخیراً، روانشناسانی که خوشبختی و چگونه شاد باشیم؟ را مطالعه می کنند، می گویند که تصمیم برای این که شاد باشیم، بین ۹ انتخاب یک فرد شاد اولین انتخاب است. ۹ انتخاب مذکور در کتاب های ریک فاستر و گرگ هیکس نوشته شده اند.

 

این دو نویسنده در کتابهایشان این گونه نوشته اند: “محرک اصلی تعهد به خوشحال بودن، قصد شاد زیستن است.” این عامل در واقع سبب می شود تا تصمیمی جدی برای تبعیت از رفتارها و نگرش هایی شود که در نهایت دور شدن از ناراحتی و خوشحالی را به دنبال دارند.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *