ثبت نام

ارتباط تخمین با موفقیت

Estimation 2-min

چند سال قبل برای تفریح به گرگان رفته بودیم و سری هم به روستای زیارت زدیم، در آنجا شنیدیم که آبشار روستای زیارت منظره‌های دیدنی و عالی دارد، از جوانی پرسیدم تا آنجا چقدر راه است گفتند حدود ۲ کیلومتر. با خانواده مشورت کردیم به این نتیجه رسیدیم که بهتر است پیاده برویم تا ورزشی هم کرده باشیم هرچند پدرومادردار همسرم همراهمان بودند آن‌ها هم با پیاده‌روی موافق بودند، حدود یک کیلومتر که رفتیم پیرزنی را دیدیم که با باری از هیزم از کوه برمی‌گشت توی دلمان گفتیم این پیرزن کیلومتر را نمی‌شناسد لذا پرسیدیم; مادر جان تا آبشار چند دقیقه دیگر راه مانده است؟ نگاهی به ما کرد و گفت: شما غروب (حدود-۴ ساعت بعد) می‌رسید. تعجب کردیم و فکر کردیم شوخی می‌کند، اما ادامه داد حداقل ۱۰ کیلومتر دیگر مانده است من برگشتم و ماشین را آوردم و ادامه مسیر را با ماشین طی کردیم در کمال تعجب دیدیم پیرزن درست می‌گفت اما جوانی که در روستا بود تخمین اشتباهی از مسافت داشت و خداراشکر کردیم که این پیرزن را در وسط راه دیدیم.


موفقیت وارزیابی

 


همه ما ضررهای زیادی از تخمین اشتباه دیده‌ایم این تخمین اشتباه می‌تواند به دلیل محاسبه اشتباه خودمان با دیگران باشد. می‌توانید در یک جمع دوستانه تخمین را امتحان کنید. مثلابگویید هرکدام از دوستانتان فاصله منزل شما تا فلان بانک یا بیمارستان را روی کاغذ بنویسند و در هنگام مقایسه با تخمین‌های متفاوت دوستانتان مواجه خواهید شد.

.

باید دقت کنیم در چه مواردی تخمین ما صحیح و در چه مواردی اشتباه است، به‌طور مثال شاید در محاسبه زمان لازم برای انجام کارها یا توان مالی خود همیشه اشتباه می‌کنید در این صورت لازم است از یک مشاور یا راهنما استفاده کنید یا اینکه در تنظیم تخمین‌های خودتان دقت بیشتری به خرج دهید.

.

تخمین اشتباه عوارض مهلک به‌جا می گذارد


تخمین وموفقیت


تاجران بسیاری به دلیل تخمین اشتباه ورشکست شدند وشایدعلت ورشکسته شدن خود را کم شانسی بدانند، درحالی‌که علت اصلی تخمین اشتباه بوده است. افراد بدقول کسانی هستند که در تخمین تعهدات خود اشتباه کرده‌اند.

.

پس بی‌پولی و بی‌نظمی از حداقل ضررهای تخمین اشتباه است، ضمن اینکه عدم تحقق اهداف ما وعدم موفقیت باعث می‌شود انگیزه و شور و شوق ما پایین بیاید مهارت تخمین صحیح نقش بسزایی در موفقیت ما دارد.


سؤال من این است که چگونه می‌خواهید مهارت تخمین صحیح را فرابگیرید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *