ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آیا حرف من درسته ؟بحث در مورد اختلاف نظر

دکتر-فرزاد-حسینی

صبح روز قبل یکی از دوستانم نزد من آمد بعد از احوالپرسی های متداول دقت کردم که حال خوشی ندارد دلیل آن را پرسیدم گفت: برادری دارم که وضع مالی مناسبی دارد از او درخواست پول برای خرید خانه جدید کردم اما حاضر نشد به من پول بدهد و گفت: مگه خانه فعلی تو چه مشکلی داره؟ تو که پول نداری چرا میخوای خونه جدید بخری؟ زمانه عوض شده است افراد نزدیک هم از احساس دریغ می‌کنند.

.

داستـان ایـن دوسـت و اختـلاف نظر با بـرادرش یکـی از داسـتـان های تـکراری در حوزه اجتـماعی است.

عموما اختلاف نظر یا اختلاف دیدگاه دلایل متعددی دارد .یک دلیل اصلی اطلاعات و سطح دانش است .به طور مثال: فردی که از فواید کفش طبی مطلع نیست ,ممکن است کفش نامناسب با قیمت بالاتری تهیه نماید و اصلا سراغ کفش طبی نرود اما فقط سطح اطلاعات عامل اختلاف افراد نیست, بحث بعدی ارزش ما یا باورهاست فردی که پول برایش ارزش نیست هیچ وقت دنبال ثروت زیادی نمی رود اگر همسری نیازهای مالی بیشتری داشته باشد قطعاً با او اختلاف نظر می شود یا فردی که بابت مدرک تحصیلی در حال حاضر فاقد اثرگذاری لازم است. هیچ وقت دنبال ارتقاء مدرک تحصیلی خود نمی رود ولی کسانی هستند که با هر زحمتی دنبال کسب مدرک تحصیلی بالاتر می روند پس باورها هم در اختلاف نظر  مهم هستند .و باورها اختلاف دیدگاه را ایجاد می کنند.

بحث بعـدی در اخـتلاف‌نـظر اولـویـت هـاسـت.

اولویت
بحث بعـدی در اخـتلاف‌نـظر اولـویـت هـاسـت.

.

شاید برای فردی تفریح یک اولویت باشد و برای فرد دیگر ثروت یک اولویت باشد انتخاب این دو فرد بدیهی است که متفاوت باشد اگر تصادفاً همسر باشند می‌توان تصور کرد چقدر در سبک زندگی دچار مشکل خواهند شد. شاید اولویت شما در سفر معنویت باشد اما فرد دیگری اولویت خرید و تفریح باشد پس مقاصد سفر شما متفاوت خواهد بود .

.

اما دانستن این مسئله چه کمکی به ما میکند بزرگترین فایده آن این است که دقت می‌کنیم روی خواسته خودمان و دیگران می توانیم از چشم افراد دیگر هم دنیا را ببینیم و شاد باشیم و در اختلاف نظری منجر به رنجش ما  نشود .

.

یک داستان قدیمی زمانی است که لیفتراک به کارخانه ها وارد شد قبل از آن باریرها حمل بار را به عهده داشتند با آمدن لیفتراک عده ای از باربرها رفتند رانندگی یاد گرفتن ولی عده‌ای اختلاف دیدگاه داشتن و باربر مانند نهایتاً اخراج شدند .

 


دو سـوال بایـد همیـشه از خـودمـان بپـرسیـم ؟

۱-اختـلاف نـظر را در چـه مـواردی بـاید به تـوافـق تبـدیـل کنـیـم ؟

۲-کجا اختلاف نظر برای ما مفید است و بایدپای آن بایستیم؟


امیدوارم با توضیحات گذشته و این دو سوال بتوانید به بهترین نحو اختلافات خود را آنالیز کنید 

بهترین ها برای شما که بهترین هستید سایت به جلو

.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *