ثبت نام

کوچینگ چیست؟

کوچینگ روندی است که جهت بهبود عملکرد افراد در زندگی روزمره شخصی یا حرفه‌ای، اجتماعی و حتی احساسی کار می‌کند، به این معنی که در بسیاری از زمینه‌های زندگی، برای پیشرفت و ارتقاء عملکرد می‌توان از کوچینگ یاری و کمک گرفت. تمرکز و هدف اصلی کوچینگ به‌جای گذشته بر حال و آینده شخص است و به پیدا کردن و حل کردن مسائل و مشکلاتی که درگذشته اتفاق افتاده است نمی‌پردازد. نظر کوچینگ این است که همه مردم و عموم جامعه بهترین مسیر را خودشان می‌توانند تشخیص دهند و غالباً پاسخ مشکلاتشان، نزد خود آن‌ها است. کوچ‌ها درواقع با مراجعه‌کننده خود شریک و دوست می‌شوند تا با آن‌ها برای طرح‌ریزی و رسیدن به آنچه دوست دارند کمک کنند. پس‌ازاین رو انتخاب‌کننده و تصمیم‌گیرنده نهایی مسیر سرنوشت و کاردان و نوآور زندگی، خود مراجعه‌کننده است؛ و کوچ او فقط نقش یک راهنما و یا به عبارتی شریک را بازی می‌کند.

بیاید با یک مثال این موضوع را روشن کنم :به تعریف دیگری می‌توان گفت که کوچینگ به‌جای اینکه شکار آماده را در دهان افراد بگذارد، شکارچی بودن را، به‌صورت غیرمستقیم و به کمک خود مراجعه‌کننده، آموزش می‌دهد. در این مرحله خود شخص با یاری کوچ، به ایده آل‌ترین و بهترین راه‌حل برای حل مشکل خود می‌رسد. در دوره کوچینگ، به افراد به‌صورت مستقیم آموزشی داده نمی‌شود (منظور این است که چیزی به فرد دیکته نمی‌شود)، بلکه فرد طی  جلسات کوچینگ، به کمک کوچ ،  فرد مراجعه کننده به اطلاعاتی درباره خصوصیات خود دست می‌یابد.


 

کوچ چه کسی است؟

کوچ‌ها معلم، روان‌شناس و مشاور نیستند، آن‌ها درواقع کمک‌کنندگانی هستند که به شما نشان می‌دهند به آگاهی برسید و مسائلی را خودتان کشف کنید و یاد بگیرید. کوچ‌ها هرگز شمارا نصیحت نمی‌کنند و به شما راهی را ارائه نمی‌دهند، بلکه با استفاده از فن های آموزش دیده در حرفه خود (مانند گوش دادن ، پرسیدن سؤالات کلیدی و قدرتمند و گرفتن بازخورد)، به شما کمک می‌کنند تا مسیری را برای جلو بردن اهدافتان تعیین کنید، یا پازل‌های درونی که موجب بروز مشکلاتی در زندگی شما شده‌اند را کنار هم ببینید و به نتیجه برسید. کوچ‌ها در حقیقت به افراد کمک می‌کنند که خودشان با رسیدن به جواب هایشان، میان آن‌کسی که هستند و آن‌کسی که می‌خواهند باشند ارتباط ایجاد کنند. کوچ‌ها به مراجعه کنندگان کمک می‌کنند تا افکار و پیچیدگی‌های ذهن خود را خودشان سروسامان دهند به‌طور خلاصه ساده کنند و به شفافیت برسند.


کوچینگ چیست


افزایش مهارت ها  به کمک کوچینگ

کوچینگ درواقع با بکار گیری فن خود باعث افزایش مهارت دیگران می شود. مدیرانی که شیوه‌ی مربی‌گری را برای راهنمایی کارمندان و اعضای خود به کار می‌گیرند درواقع آن‌ها را تشویق می‌کنند که با انجام کارهای پرهیجان و چالش‌برانگیز به تجربیات خود مهارت‌هایی را اضافه کنند. حال بیاید از یک زاویه دیگر به این موضوع نگاهی بی اندازیم; فرض کنیم یک پدر باتجربه می‌خواهد تجربیات و مشکلاتی که خود در زندگی دیده است را به پسرش یاد بدهد و به پسرش می‌گوید پسرم مواظب باش کسی گولت نزند و پسر هم می‌گوید; چشم پدر. به نظر شما آیا این پسر یاد گرفت که کسی در زندگی گولش نزند؟ مسلماً این‌طور نیست و ما با گفتن یک موضوع نمی‌توانیم به فردی هم‌چین چیزی را یا د بدهیم. به‌طور مثال من به شما می‌گویم در این استخر یک سکوی پرش وجود دارد که ارتفاع آن ۵ متر است.
قطعاً برداشت ذهنی و چشم‌اندازی خوبی در شما به وجود نمی‌آید؛ اما وقتی شمارا به جایگاه سکو پرش می‌بریم و شما از ارتفاع ۵ متری پایین را نگاه می‌کنید، قطعاً یک ذهنیت از ارتفاع ۵ متر در شما ایجاد می‌شود و وقتی‌که جرات می‌کنید و از این ارتفاع به داخل آب می‌پرید تازه متوجه مفهوم ارتفاع ۵ متری می‌شوید! درنتیجه با گفتن یک موضوع مسلماً شخصی نمی‌تواند عمق موضوع را به‌خوبی درک کند. درواقع مراحل کوچینگ به همین شکل است.

 

.

انواع کوچینگ

.

کوچینگ کسب و کار (business coaching) 

مدلی است که در آن کوچ، صاحبان بیزینس های کوچک و متوسط را در قسمت های مختلف فروش، مدیریت، سازماندهی ، تیم سازی ، برنامه‌ ریزی، بازاریابی، ساخت و تولید و … به کمک تکنیک‌ها و مهارت ها، تجارب اختصاصی و ابزارهای حرفه‌ایِ خود رهیاری (کوچ) می‌کند. 

کوچینگ فردی

در این مدل کوچینگ به افراد کمک می‌کند تا به اطلاعاتی در مورد خود دست‌یافته و تمامی اهداف و اولویت‌بندی‌های شخصی خود را شناسایی کنند، تفکرات، عواطف و انتخاب‌های خود را بهتر بشناسد و برای تغییر زندگی‌شان، دستیابی به اهدافشان، و احساس رضایت‌مندی بیشتر گام‌های مناسب بردارد.

کوچینگ شغلی یا کاری

کُوچ  کاری یا به اضطلاح شغلی ، به افراد یاری می‌رساند تا بدانند از شغل و تخصص خود چه چیزی را خواستار هستند و بعدازآن برای تعیین قدم‌های مناسب دررسیدن به اهداف شغلی هماهنگ با دیگر بخش‌های زندگی‌شان تصمیم بگیرند.

کوچینگ گروهی

در این مدل، کوچینگ به‌صورت گروهی با افراد به‌صورت جمعی و گروهی کار می‌کنند. مرکزیت اصلی این کوچینگ از پیشرفت رهبری تا پیشرفت شغلی، برخورد با استرس تا تیم سازی به‌صورت گوناگون است. درکوچینگ گروهی مزیت‌های کوچینگ فردی را با منابع گروهی ادغام می‌کند. به این صورت، افراد از یکدیگر یاد می‌گیرند و تعاملات در راستای گروه شکل می‌گیرد

کوچینگ عملکرد

در این مدل ، کوچ‌های عملکرد به کارمندان و پرسنل ادارات و شرکت ها در همه زمینه ها کمک می‌کنند تا ملزومات شغلی، شایستگی‌های لازم برای دستیابی به آن ملزومات، مشکلات و شکاف های میان عملکرد کنونی وعملکرد شایسته، و چالش ها و فرصت های بهبود عملکرد خود را بشناسند. و بعد از آن، با پرسنل، مدیران آنها و دیگرافراد در محل کارشان همکاری می‌کنند تا پرسنل با آگاهی از مشکلات عملکردی موجود، برنامه‌های اقدام برای توسعه حرفه‌ای خود را تدارک ببینند.


 مثال بیل گیتس در مورد اهمیت کوچینگ 

بیل گیتس: همه ما به کوچینگ نیاز داریم، حال می‌خواهد ورزشکار باشد، معلم باشد یا مدیر باشد. درواقع ما به کسانی احتیاج داریم که نظرشان را درباره شیوه‌ی رفتار ما بیان کنند (درواقع نیاز داریم یک نفر معایب رفتارمان را به ما بگوید). به‌این‌ترتیب روش زندگی کردن ما بهتر می‌شود. متأسفانه بعضی از مردم که به‌طور میانگین در هیچ‌یک از لحظات زندگی خود بازخورد از کارشان نمی‌گیرند تا به بهتر شدن مهارت شغلی و شیوه زندگی‌شان کمکی شود، ضرر بسیاری به اساس و شالوده یک جامعه وارد می‌کنند. درواقع این گروه مهم‌ترین شغل جهان رادارند (منظورم معلم‌ها) هستند. درواقع میزان بازخوردی که معلمان از کارشان می‌گیرند بسیار کم است و این موضوع آمار ۹۸ درصد در جهان را نشان می‌دهد.

.
اگر همه به من کلمه (رضایت‌بخش) را بگویند: بدون تردید در کارم بهتر نمی‌شوم و اصلاً به پیشرفت فکر نمی‌کنم درواقع من از کجا می‌فهمیدم که چه کسی از همه یا حتی خود من بهتر است و از کجا می‌فهمیدم که کجای کارم با بقیه فرق دارد! متأسفانه ما در زندگی از شروع از معلم‌های خود چیزی جز دیکته دروس درسی یاد نگرفتیم، البته ناگفته نماند حتی تلاشی برای کمک به ارتقای معلم‌های ما انجام‌نشده و نه اینکه این روش فقط در کشور ما نیست. بلکه در بیشتر کشورهای دنیا اجرا نمی‌شود. برای این موضوع مدتی می‌شود که جدول تراز بندی برای معلمان ایجادِ شده است. که (متأسفانه در کشورمان این موضوع به کار گرفته نشده). وهم چنین جدول‌بندی برای سنجش معلمان در جهان وجود دارد. بیاییم به کشوری که بهترین عملکرد آکادمیک را دارد توجه کنیم: استان شانگهای چین، رتبه یک کوچینگ معلم‌ها در جهان را دارد. یکی از روش‌های کمک به ارتقای سطح کیفی معلمان در شانگهای این است؛ که آن‌ها معلم‌های جوان‌تر را الزام می‌کنند تا ناظر بر روش تدریس معلم‌های قدیمی و باسابقه در کلاس درس باشند و روش دیگر آن‌ها این است که دورهم جمع می‌شوند و درباره شیوه تدریسی که در آن خوب عمل می‌کنند صحبت می‌کنند و یا معلم‌هایی خودجوش هستند که با شوق و انگیزه در کلاس درس از خودشان فیلم می‌گیرند و در پایان کلاس خود را آنالیز می‌کنند.

 

دوره کوچینگ

آیا با این قضیه مواجه شدید که باهدف تغییر و تحول در زندگی خودتان و رسیدن به آرامش درونی و یا موفقیت در عرصه زندگی و یا شغلی و حرفه، در یک دوره آموزشی یا وبینار شرکت کرده باشید و بعد از مدتی اصلاً شاهد تغییری در رفتار قبلی خود ندیده باشید و تغییر و پیشرفتی را که انتظار داشته بودید با شرکت در آن کارگاه آموزش و یا به‌اصطلاح وبینار، تجربه نکرده باشید؟ کوچینگ درواقع در مورد تغییر و تحول در شیوه‌ی زندگی است و کوچ یک کمک‌کننده برای ایجاد تغییر مسیر نگرش به زندگی است. برای اینکه تغییر مسیر همیشگی شود،

ما به مدت‌زمان احتیاج داریم تا عملکرد و رویکرد جدید به‌طور پایه‌ای جایگزین شود. تخصص کوچینگ در طول سال‌های گذشته در تمام دنیا، نشان داده که برای مراجعین نتایج تأثیر برانگیز و مطلوبی داشته. از زمانی که با کوچینگ آشنا شدم، آشنایی بیشتری از خود پیدا کردم و این آگاهی موجب شد تا مواردی که برای من هدفمند بودند شفاف شوند و آشنایی با کوچینگ موجب شد تا گام درراه تغییری بگذارم که حدود سالیان دراز به دنبالش بودم.


 

 

 کدام قسمت از زندگی شما ارزشمند است ؟ (یک جهت مهم در کوچینگ)

 

هرانسان قسمت های مهمی در زندگی خود دارد مثل: کار – خانواده – جامعه – شغل – ثروت اما یک بخش زندگی برای  او مهم تر است و در آن بخش می خواهد ارزش آفرینی کند ، می خواهد یک اثر بزرگ به جا بگذارد و به آن اثر بزرگ افتخار کند .

 

یک نفر به ثروت خود ارزش می دهد و با خرج ثروت در راههای خیر و عام المنفعه خیرات و برکات زیادی از خود به جا می گذارد.از این افراد در تمامی کشورها زیاد هستند . در ایران هم نمونه های آن خیرین مدرسه ساز و افراد بزرگی که عشق آنها خدمت با بشریت و انسانیت می باشد.

یک مادر به فرزند خود عشق می ورزد و تمامی وجود خود را صرف هدف های پیشرفت فرزند خود می کند.

.

دکتر فرزاد سید فرزاد حسینی  هستم و از اینکه سایت به جلو را دنبال می کنید ممنونم.

 

دیدگاه ها

 • مسعود ۰۲/۰۹/۱۳۹۷ :: ۱۱:۰۰ ق.ظ
  2 0

  خیلی ممنون بابت مطلب تون و جناب دکتر فرزاد حسینی
  مشاوران روان‌شناسی به‌طور معمول بیشتر بر علت‌های بروز مشکلات که در گذشته شخص هستند، تمرکز دارند. به مراجعه‌کننده‌های خود کمک می‌کنند تا ریشه و علت مشکل و درد خود را بیابند و کمکشان می‌کنند تا طی مراحلی از آن گذر کنند و بهبودی یابند.


  • «کوچینگ» مشاوره تخصصی و حرفه‌ای هم نیست

  متخصص‌ها مردمانی هستند که با توجه به تخصص و تجربه‌هایی که دارند، به مراجعه‌کنندگان خود کمک می‌کنند تا پاسخ مشکلات خود را بیابند. متخصص‌ها معمولا می‌گویند که چه باید کرد و چه نباید کرد. مستقیما راه حل پیشنهاد می‌کنند. مانند پزشکان، وکلا، مهندسان مشاور و…


  • علیرضا یوسفی ۰۲/۰۹/۱۳۹۷ :: ۴:۴۱ ب.ظ
   0 0

   بله کاملا درسته . کوچینگ روانشناس نیست و در کل یک راهی به مراجعه کننده ارائه میدهند.
   کوچینگ فرصتی منحصر به فرد برای تمرکز و حرکت کردن در جهت رسیدن به اهداف فردی ، سازمانی و حرفه ای از طریق پیدا کردن ایده ها و صحبت صاف و ساده با نوعی شریک فکری معتمد است

 • سجاد ۲۰/۰۹/۱۳۹۷ :: ۱۲:۲۱ ب.ظ
  0 0

  بسیار عالیبود مرسی . مطلبتون راجب به کوچینگ مفصل بود .

  • علیرضا یوسفی ۲۳/۰۹/۱۳۹۷ :: ۶:۳۰ ب.ظ
   0 0

   خوشحال شدیم از اینکه مطلب ما برای شما خوب ومفید بود .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *