ثبت نام

کوچینگ چیست؟

کوچینگ

 

 

کوچینگ از اول تا پایان،کوچینگ فرصتی منحصر برای تمرکز و حرکت کردن در جهت هدف ها فردی , سازمانی و ماهر از روش کشف نظرات و گفتگوی صاف و بی آلایش با نوعی سهیم فکری منصف و معتمد است .

معانی فراوان متعددی برای کوچینگ موجود است چون تجربه همانند خود ما منحصربه‌فرد است . به محض این‌که یک کوچینگ را برای خویش تجربه کردید , ما شمارا به چالش می‌کشیم تا شما به سهم خویش توصیف فردی خودتان از کوچینگ را ارائه دهید . یک کوچ برای خویش اختیار نمائید .

کوچ ها از روش دسته های مختلف کوچینگ مورد تایید اعتبار قرار گرفتند , البته دست اندرکاران مشترکی در آن دسته ها وجود دارد .

مراحل کوچینگ ( مربیگری )

معین کردن عنوان یا زمینه : کوچ به شما یاری می نماید آنچه که می‌خواهید انجام دهید را انتخاب نمایید .
پیدا کردن نظرات : کوچ شما کنجکاوی می کند , به چالش می‌کشد , گوش می دهد و پرسش می کند تا شما به انگیزه و چشم اندازی پیشرفته , بدیهی و دوچندان جذاب برسید .
برطرف کردن مانع ها : شما به یار و همدم کوچ خویش مانع ها را معین و نقاط قوت و توانمندی را کشف می‌کنید .
اقدام کردن : کوچ به شما یاری می‌نماید برنامه عملیاتی شفافی در جهت اهدافتان گسترش دهید .
بهبود بخشیدن و برخورد دادن : کوچ شما‌را از نخستین تا انتها مراحل دست یابی به اهدافتان حمایت کرده و بر می انگیزاند .

کوچینگ برای توسعه و گسترش

کوچینگ ریشه در ورزش دارد , آنجایی که کوچ ها به ورزشکاران ممتاز یاری می‌کنند کارایی خویش را به صورت دقیق تنظیم نمایند . کوچینگ به اتاق هیئت مدیره راه یافت , جایی که رهبران مو جود و آینده به خواسته تهیه و تنظیم دقیق کارایی , ترقی , و مهارت های رهبری با کوچ عمل نمودند و به نتایج تعجب آور دست یافتند .

کوچینگ به دو نوع جدا از هم تقسیم شده‌است : کوچینگ ( اجرایی/ عملیاتی ) که بر هدف ها حرفه ای و سازمانی تمرکز دارد , و کوچینگ ( شخصی ) که بر هدف ها و پرورش شخصی تمرکز دارد .

کوچینگ برای یادگیری

گزارشات حاکی از آن است که فراگیری عملکرد را تا ۲۸ % و آموزشی که با کوچینگ همراه بوده عملکرد را تا ۸۸ % ارتقا می‌دهد . کوچینگ در ادامه به شما در به فعالیت به دست آوردن مهارت های جدیدتان یاری می کند و یادگیریتان در وضعیت های زندگی حقیقی , همانطوری که هر روز اتفاق میافتد , را ثبات می‌بخشد .

حاصل نتایج از کوچینگ

کوچینگ یکسری جلسات خصوصی تک به تک ( فردی ) است که بر دست یابی به انگیزه کلاینت ( مراجع ) تمرکز دارد . این انگیزه می‌تواند یک کدام از موردها پایین باشد :

تهیه و تنظیم کردن دقیق مهارت

 • تسریع کردن یادگیری
  رفع ایراد
  بالا بردن قله کارایی
  طرح ریزی راهبردی
  به‌وجود آوردن تغییر و تحول یا این که رشدکردن با تغییر و تحول
  عمل کردن در رابطه چیزی که خیلی به آن عشق و علاقه مند می‌باشید
  معین کردن و رسیدن به شفافیت بر اهدافتان

مراجعانی که با کوچ فعالیت می‌کنند و به اهداف خویش دست پیدا می‌کنند , هر زمان که بخواهند بر روی یک انگیزه تازه فعالیت نمایند , استفاده از کوچ را ادامه می دهند . ارتباط معناداری در میان کوچ شدن و توسعه و گسترش دادن مهارت ارتقاء یافته , با خویش – کوچی ( self – coach ) و جذب شدن به گفتگوهای کوچینگ با دیگرافراد , موجود است . مطالعه تحقیقی UBC1 ما نشان می‌دهد که :

کوچینگ صرفنظر از این‌که نقش مراجع در اداره چه چیزی است ( تعلق سیاسی , مذهبی و . . . . , جایگاه شغلی و تراز ) , اثر گذار است .

مهیا نمودن کوچینگ برای اشخاص در یک اداره , کارایی شخصی و سازمانی و رضایت شغلی را بهبود می بخشد .
حاصل کوچینگ تاثیر بلند مدت بر رهبری و فرهنگ وتمدن دارد .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *