ثبت نام

چگونه عادت های بد را ترک کنیم؟

عادت های بد

آیا عادت‌های بدی دارید که به­ فعالیت یا مسیر شغلی شما آسیب می‌­رسانند؟ مثلاً احتمال دارد در زمان حضور در جلسات یا این که هنگام مراجعه مشتری , ایمیل­‌تان را چک نمایید , یا این که زمانی­‌که قرار است بر فعالیت خود تمرکز نمایید , به ارتباط تلفنی فردی خود بپردازید . شما چه بسا شاید دارای عادت‌هایی نظیر تماشای بیش‌ازحد تلویزیون و یا این که استفاده بی‌ش­از حد از وب باشید که مانع کار کردن و یادگیری در شب­‌ها و پایان هفته­‌ها می­‌شوند .

عادت‌های بد نظیر این مورد ها , می­توانند به اعتبار شما خدشه وارد نمایند و رویدادهای خوبی که احتمال دارد در زندگی و رشته شما اتفاق بیفتند را محدود و متوقف نمایند , به این ترتیب حیاتی است که یاد بگیریم به چه شکل با این عادت‌های بد برخورد کنیم .

در‌این مطلب , ما عادت‌های بد را با جزئیات بیشتری بازنگری خوا‌هیم کرد : ما به تحلیل این‌که چرا رفتارهای خاص به عادت تبدیل می‌­شوند و چه‌طور می‌­توانید بر آن ها غلبه کرد , می­‌پردازیم .

توصیف عادت

عادت , یک اخلاق و رفتار یا الگوی فکری به­‌دست آمده­ است که شما بارها و بارها در خیلی از زمان­‌ها و تقریباً ناخودآگاه آن را تجربه کرده­اید . همانگونه که می­دانید , عادت­‌ها می­‌توانند نیز مفید و نیز زیان آور باشند .

عادت­‌ها مفید می باشند , چون آن‌ها خودکار یا این که اتوماتیک میباشند . به­ این­صورت که ما فارغ از تامل سرگرم عادت می­‌شویم و مغز ما به تمرکز بر روی چیزهای دیگر می­‌پردازد . هنگامی‌که عادت‌های خوب داریم , نظیر به‌موقع رسیدن به محل‌کار و یا این که خوش‌بین بودن , آن‌وقت یک انرژی یا حرکت مثبت , عمیق و مخصوص ایجاد می کنیم که نباید به آن فکر کنیم یا این که ناچار نیستیم که به آن فکر کنیم . آن‌گاه می توانیم از انرژی‌مان برای تمرکز بر روی چیزهایی که می بایست به آن ها دقت خاص داشته باشیم و نیاز به دقت ما دارند , استفاده کنیم .

این موراد راجع‌به عادت‌های بد هم صادق است . ما فارغ از اندیشه در‌این رفتارها و عادت‌های بد مشغول می‌شویم . عادت‌های بد , فارغ از این که ما از آن‌ها آگاهی داشته باشیم , میتوانند به معاش فردی و شغلی ما آسیب برسانند .

عادت‌های بد بسیاری وجود دارند که می توانند تأثیر منفی در رشته و مسیر شغلی ما داشته باشند . بعضی از آن ها عبارتند از :

دیر رسیدن به محل‌کاریا نشست
داشتن فکر منفی
در معرض توجه قرار گرفتن
مقاومت در قبال تغییر تحول
تصمیم‌گیری عجولانه و بی‌پروا
داشتن موقعیت تدافعی
به‌تعویق انداختن امور
چندین وظیفه‌ای بودن
خویش – تخریبی
مدیر ذره بینی
کمال‌گرایی ناسازگار یا این که ناهنجار 

توجه :

به‌یاد داشته باشید که بد یا این که خوب بودن عادت , بستگی به مورد و حالت دارد . به‌عنوان‌مثال , کمال‌گرایی در شغل‌هایی که ایمنی در آن‌ها اساسی است , قادر است یک عادت عالی به شمار بیایید .


بیشتر بخوانید : کوچینگ


چرا کنار گذاشتن عادت‌های بد دشوار است؟

عامل مهم این که کنار گذاشتن عادت‌های بد دشوار است , چیزی است که پژوهشگران آن را “ اسکریپت شناختی ( cognitive script – نوعی ساختار حافظه ) ” می‌نامند . این‌ها , افکار ناخودآگاه و خودکاری می باشند که هنگامی با یک موقعیت یا این که حالت روبرو می‌شویم , به سراغمان میایند .

این افکار ناخودآگاه , بر پایه ی تجربیات پیشین میباشند . به این ترتیب , در صورتیکه در وضعیتی قرار گیریم که بارها و بارها با آن مواجه بوده‌ایم , فارغ از در نظر گرفتن آنچه‌که انجام میدهیم , سریعا رفتارهای عمیق و قدیمی که در وجودمان میباشد را از خویش نشان می دهیم . در واقع , اقدامات و اخلاق ما تبدیل به عادت میشوند .

اغلب زمان ها , کنار گذاشتن عادت‌های بد به‌دلیل‌آنکه با یک عمل شادی بخش آغاز می شوند و میخواهیم تکرارش کنیم , دشوار است ( به‌عنوان‌مثال , ما احتمال دارد به‌جای کارکردن , از گشت و گذار در وب و یا ارسال نشانی اینترنتی با تلفن همراه در طی جلسات لذت ببریم ) .

به‌عبارت دیگر , به‌این‌خاطر است که هنگامی ما شغل های شادی بخش را انجام می دهیم , مغزمان ماده شیمیایی دوپامین ایجاد مینماید که راس (مرکز) جایزه مغز  را فعال می نماید . همین فرمان سبب می‌گردد که ما این امور را مجدد انجام دهیم که در نهایت این فعالیت‌ها به یک عادت تبدیل میشوند .

استراتژی‌هایی برای غلبه بر عادت‌های بد

شما میتوانید عادت‌های بد را کنار بگذارید و در برخی موردها آن‌ها را با رفتارهای مثبت جایگزین فرمائید . متأسفانه این روند , زمان‌بر‌ است و طول میکشد ; پژوهش ها نشان میدهند که به‌طور میانگین , شما بایستی به‌طور منظم و طی ۶۶ روز , سرگرم یک رفتار یا این که الگوهای‌ذهنی جایگزین باشید تا بتوانید آن را به یک عادت تبدیل کنید ( اما این بسته به رفتار و خود فرد می تواند از ۱۸ تا ۲۵۴ روز گوناگون باشد ) .

این شاید طاقت فرسا به‌نظر بیاید . ولی یک لحظ فکر کنید , آخرین باری که یک عادت بد را کنار گذاشتید , به چه شکل بود؟ خوب بود , این‌طور نیست؟ به یاد داشته باشید که عادت بد شما می تواند به اعتبار و مسیر شغلی شما آسیب برساند و وقت گذاشتن برای غلبه برآن , بها دارد .

در لحاظ داشته باشید که یک راهکار مطلوب برای کنار گذاشتن کلیه عادت‌های بد وجود ندارد و به‌احتمال بسیار برای پیروز شدن , به ترکیبی از چندین راهکار نیاز خواهید داشت .

تنظیم یک برنامه

مطالعات نشان میدهد که داشتن یک برنامه آگاهانه به شما یاری میکند تا روند غلبه بر عادت‌های بد را بهتر آغاز نمایید . شما نمی‌توانید تنها بگوئید که “ من قصد دارم عادت هدر دادن وقتم در وب را کنار بگذارم ” و توقع داشته باشید که موفق شوید . بلکه می بایست طرح یا این که برنامه خاصی برای این عمل داشته باشید .

یک راه و روش عالی برای انجام این‌کار , این‌است که مراحل کنار گذاشتن عادت را هماهنگ با اهداف فردی خویش انجام دهید . این به شما یاری میکند تا مرحله پیشرفت‌تان را به‌صورت منظم باز بینی کنید و در آغاز بر روی مخرب‌ترین عادت‌های‌تان فعالیت کنید .

هنگامی‌که یک برنامه را طرح می کنید , روند فوری و اساسی را هم به لیست To – Do و برنامه عملیاتی ( Action Program ) اضافه کنید تا آنچه می خواهید به‌دست آورید را به شما یاد‌آوری نمایند .

توسعه و گسترش خودانضباطی و خودآگاهی

مطالعات نشان داده‌اند که خودآگاهی همیشگی یا این که هوشیاری پایدار برای کنار گذاشتن عادت بد لازم است . این به‌این‌معنی است که بایستی به اشتباهاتتان نگاه کنید و به خودتان یاد‌آوری نمایید که چرا میخواهید این عادت را در اسرع وقت کنار بگذارید .

برای انجام این‌کار , بر روی اراده و صفت خودانضباطی‌تان فعالیت کنید تا بتوانید پایداری و انگیزه‌ای که برای ترک یک اخلاق یا این که عادت بد لازم دارید را ایجاد نمایید .

همینطور خودآگاهی را هم در خودتان تقویت نمائید تا از احساس و تفکرتان آگاهی داشته باشید ( خودآگاهی , کلید شناسایی عادت‌های بد شما در وهله اولیه است ) .

نکته : برای اکثری از ما , خودانضباطی و نیروی اراده به‌صورت ناچیز حاصل می گردند و احتمال دارد در هنگامی‌که برای نخستین بار قصد به ایجاد تغییر و تحول میگیریم , قوی‌تر شوند . به این ترتیب , برای ترک عادت‌های بد , تنها به این روش‌ها تکیه نکنید .

تعیین راه و روش درست و صحیح

برای برخی از اشخاص , کنار گذاشتن یک‌باره عادت یا رفتار بد نیاز است و برای بعضی دیگر بهتر است که به‌طور آهسته و در حین دوران یک رفتار یا عادت بد را کنار بگذارند . به‌این‌ترتیب , بایستی رویکردی را پیدا نمایید که برای شما مطلوب باشد ( که ممکن است به مدل عادتی که سعی بر ترکش دارید , وابسته است ) .

به‌عنوان‌مثال به‌جای به کارگیری مداوم و معتادگونه از وب , میتوانید در آغاز آن را به ۵ دقیقه در هر ساعت محدود نمایید . آنگاه هفته به هفته , میتوانید این مقطع زمان را به ۵ دقیقه در هر دو ساعت یا این که هر سه ساعت و … برسانید .

گذاشتن مانع ها بر سر راه و روش

شاون آچور , روانشناس مثبت‌گرا , در کتاب نشر داده شده خویش در سال ۲۰۱۰ و به عنوان “ مزیت شادی ” میگوید که شما می توانید عادت‌های بد را با قرار دادن موانعی که موجب متوقف کردن رفتار شما میگردد , کنار بگذارید .

به‌عنوان‌مثال , در حالتی که یک کدام از عادت‌های بد شما , گشت و گذار در توییتر در هنگام فعالیت کردن است , می توانید با به کارگیری از برنامه‌های نرم‌افزاری نظیر Freedom و Anti – Social از دسترسی به وب پرهیز کنید . یا این که میز خود را به سمتی بچرخانید که اشخاصی که عبور میکنند , بتوانند صفحه نمایشگر کامپیوتر شما‌را ببینند .

همینطور در حالتی‌که برایتان قابلیت دارد , بایستی از اشخاص , مکان‌ها یا این که موقعیت‌هایی که عادت بد را به‌وجود می آورند , اجتناب نمایید .

به‌عنوان‌مثال , فکر کنید که شما سعی بر متوقف کردن عادت شایعه‌پراکنی در محل‌کار دارید . وضعیت کاری شما به‌گونه‌ای است که در حین ناهار ناچار به صحبت کردن با مجموعه خاصی از همکاران‌تان میشوید , به این ترتیب میتوانید تصمیم بگیرید که به اتاق استراحت نروید و در عوض , ناهار را در بیرون از آن اتاق یا این که روی میز خویش بخورید .

شرکت کردن در رفتارهای مثبت

اکثر اوقات میتوانید عادت‌های بد را با جایگزین کردن رفتارهای مثبت به‌جای آن ها , از میان ببرید .

به‌عنوان‌مثال , می خواهید عادت نقد یا این که عیب‌جویی از اعضای مجموعه را کنار بگذارید . یکی‌از شیوه های اجتناب از‌این عادت , تلاش آگاهانه برای تمجید از اشخاص است .

یا این که فکر کنید که هدف شما , کنار گذاشتن عادت بررسی کردن پست الکرونیکی در جلسات فروش است . شما میتوانید این عادت را با ذکر جزئیات دقیق درباره‌ی آنچه که مورد بحث قرار میگیرد یا این که ارائه پیشنهاد در نشست , جایگزین نمایید .

جایزه دادن به خودتان

برای ترک عادت‌های بد , عالی است که به‌هنگام انجام یک رفتار مثبت , به خودتان جایزه بدهید .

علت پاداش‌ها کلیدی است چون هنگامی که شما اخلاق و رفتار سابق را متوقف می کنید , نمی‌توانید موجب افزایش شدید دوپامین گردید البته جایزه این کار را انجام میدهد . با گذشت زمان , مغز شما با این خلق و خوی تازه مثبت رابطه و هم بستگی پیدا مینماید و با ارائه اجرو پاداش , دوپامین را افزایش می دهد .

طرز جایزه دادن , به خودتان مربوط است , ولی اطمینان حاصل نمایید که جایزه , چیزی باشد که حقیقتا می خواهید و از آن لذت می برید . به‌عنوان‌ نمونه , در‌صورتی‌که شما در حال تلاش برای کنار گذاشتن عادت دیر رسیدن می باشید , میتوانید برای رسیدن به موقع به محل‌کار , یک قهوه لذیذ به خودتان جایزه بدهید . آنگاه , پس از این‌که توانستید یک هفته این اخلاق مثبت را حفظ نمایید و به موقع به محل‌ کارتان برسید , میتوانید خودتان را در کافه مد نظر خودتان میهمان کنید!

در صورتی شما فورا یا در همان روزی که رفتار “ عالی و مثبت ” را داشته‌اید , به خودتان جایزه بدهید , آن وقت اجرو پاداش , بهترین سود را خواهد داشت . به‌احتمال بسیار صرفا برای چندین هفته نیاز است که به خودتان جایزه دهید و وقتی که اخلاق و رفتار مثبت در شما نهادینه شد , نیازی وجود ندارد که اجرو پاداش دهید .

کمک دریافت کردن از دیگر افراد

در نهایت , میتوانید از اشخاصی مثل همکاران , اعضای خانواده و دوستان عزیز خویش بخواهید که به شما در کنار گذاشتن عادت‌های بد یاری نمایند .

اهداف خویش را با آنان به اشتراک بگذارید و از آن ها بخواهید که در صورت مشاهده تکرار عادت‌ها و رفتارهای بد سابق از شما , تذکر بدهند . این عمل , موجب افزایش احساس مسئولیت پذیری و پاسخگویی و انگیزه شما می گردد .

نکات اصلی :

عادت , هر نوع اخلاق و رفتار یا الگوی فکر است که به طور مکرر و اکثر اوقات صورت خودکار یا اتومات بروز می‌دهید .

بعضی عادت‌ها مثبت می باشند و می توانند در موفقیت‌های زندگی و شغلی به شما یاری نمایند . با این وجود , عادت‌های بد هم می توانند به‌شدت مانعی برای آنچه میخواهید انجام دهید باشند .

برای ترک یک عادت بد , نخست متعهد به تهیه و تنظیم یک برنامه و پرهیز از اخلاق و رفتار خود گردید , آنگاه صفات خودانضباطی و خودآگاهی را در خود توسعه و گسترش دهید تا بتوانید در مسیر صحیح حرکت نمایید .

همینطور روشی مناسب برای رویا رویی با آن تعیین نمایید و هنگامی که به‌خوبی از پس آن برآمدید , به خودتان جایزه دهید و در کنار تلاش‌های خویش از سایر افراد هم یاری بگیرید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *