ثبت نام

چرا افراد از بقیه توقع بیجا دارند

توقع-بیجا

 کوچینگ توقـع های بیجـای مـا از دیـگـران:

.

آیا شما از دوستانتان به دلیل بی احترامی یا بی محلی رنجیده خاطر هستید چه کسانی پاسخ درخواست شما را ندادند در حالی که توقع اجابت را داشته اید:

.

با طرح پرسش های فوق بسیاری از حوادث و رویدادها را به یاد می آورید که سبب ناآرامی و آشفتگی خاطر شما شده است. کمک به مردم و احترام به دیگران از خصوصیات برجسته بشری است و در تمامی فرهنگ ها و ملل ستوده شده است. تا اینجای کار ساده است. اما مشکل زمانی شروع می شود که شما در قبال کمک و احترام به دیگران منتظر کمک متقابل و در حقیقت متوقع هستید تا آنجا که اگر این معامله به هم بخورد و جبران و احترام از سوی مقابل دریافت نکنید برآشفته می شوید کسانی که زندگی خود را با توقعات سپری می کنند عنان آرامش خود را به دیگران سپرده‌اند .اگر توقعات آنها برآورده شود دنیا را شادمانه می گذرانند.

.

اما کافی است توقع آنها برآورده شود نشود . شروع میکنند به گلایه و انتقاد از زمین و زمان و اینکه دیگران قدر زحمات و الطاف آنها را نمی‌دانند و کار آنها این است که نظام فکری انسان ها به تدریج به سیستم داد و ستدی تبدیل شده و به حدی این سیستم فکری در روح آنها رسوخ کرده است که بستگان درجه اول هم در مقابل کارهای خود درخواست معامله به مثل کرده اند .

اما آیا این روش صحیح است خیر ؟

                                                    سعدی می‌گوید:

تو نیکی می کن و در دجله انداز

که ایزد در بیابانت دهد باز

 

آری باید کارهای بزرگ را تنها به نیت خیر و شادی خودمان و انسان‌ها انجام دهیم. امروزه پای صحبت بسیاری از زوجین و بستگان که می نشینیم گلایه می کنند که قدر من را نمی دانند .دست من نمک ندارد. آدم بی معرفتی است و امثال این جملات متداولی که در محاوره روزمره شنیده می شود.

.

به راستی چرا فکر میکنیم فقط به منظور چشم داشت و معامله باید خوبی کنیم نیکی و کمک کردن در فطرت انسان است باید توجه داشت که روح کمک به هم نوع در انسانها وجه تمایزشان با حیوانات است اثری مثبت حاصل از نیکوکاری سبب تعالی انسان می شود .

.

مربی-تحول-فردی
از کسی نباید توقع داشت

.

وقتی رحمت الهی شامل حال ما می شود چرا از هم نوعان خود انتظار جبران داشته باشیم پس آسوده خاطر باشیم که نظام هستی پاداش ما را از مسیری که متوجه نیستیم می‌دهد و این پاداش حتی برای فرزندان ما هم ادامه دارد این انرژی های مثبت آنچنان ماندگار است که ما برای طلب حاجات خود بسیاری اوقات به مزار بزرگان و والدین می رویم و از آنها طلب گشایش مشکل داریم.

باید توجه داشت که حذف توقع در زمان انجام دادن کارهای پسندیده .روان ما را آسوده و ما را مطمئن می‌کند. این حلقه ی نیک در گردش است و بدیهی است که پیامدهای خیر آن به ما برمی‌گردد. نظامی گفته است:

عمر به خشنودی دلها گذار تا ز تو خشنود شود کردگار

گرم شو از مهر وز کین سرد باش چون مه وخورشید جوان مردباش

هرکه به نیکی عمل آغاز کرد نیکی او رو ی بدو باز کرد

اگر قرار باشد لطف انسانها به هم در قبال توقع باشد. افراد ضعیف که توانایی جبران را ندارند همواره در برابر افراد بالادست خود احساس جدایی و ناآرامی می کنند.

 

کوچینگ تحول فردی دکترسید فرزاد حسینی

برگرفته از کتاب اسب وحشی درونت را رام کن 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *