ثبت نام

چگونه چرخ زندگی گرد و متعادل باشه وخیلی روان بچرخه؟

چرخ-زندگی-۳۲۰×۱۸۰۴۴

الهی چرخ زندگیت  خوب بگرده

یکی از بهترین دعاهایی که  قدیمی ها برای جوانها  میکردند این بود: الهی چرخ زندگی ات خوب بگرده. خیلی دعای قشنگیه وبهترین دعا است.

اگر ما زندگی را به یک چرخ تشبیه  کنیم هر کدام از پره های چرخ قسمتی از زندگی ما هستند. پره ها قسمتی از اهداف ماهستند: اهداف خانوادگی ,اهداف سلامتی ,اهداف اجتماعی و معنوی , و اهداف شغلی و درآمدی ,اهداف تفریحی وسرگرمی و آموزشی , برای چرخ زندگی انواع و اقسام تقسیم بندی وجود دارد ولی عمدتاً این  شش قسمت است.

یک چرخ برای این که روون وراحت و عالی بگرده باید پره های آن به یک اندازه باشند.

 اگر یک پره کوتاه باشد یک پره دیگر آن  بلند باشد این چرخ در دراز مدت یا میشکنه

یا خیلی میلنگه پس این چرخ روون نیست. پس سواری خوبی به ما نمی دهد. اگر در زندگی به شغل مون زیاد برسیم و از سلامتی مون غافل بشیم و یا از خانواده مون غافل بشیم اونوقت چرخ زندگی مون میلنگه.اگر فقط و فقط کار کنیم اما تفریح نکنیم باز هم همین طوری هست در پیری حسرت میخوریم که چرا تفریح نکردیم .ودر جوانی هم سرحال و قبراق نیستیم.

وبرعکس اگر مدام تفریح کنیم و کار مناسبی را انتخاب نکنیم پس انداز مناسبی نداشته باشیم در سنین مختلف دچار مشکلات مختلف مالی خواهید شد.

بهترین زندگی ,زندگی ای هست که همه ی ابعاد آن متعادل باشد

اما این تعادل به این نیست برای همه  قسمتها یا پره های زندگی به یک اندازه وقت بزاری. به طور مثال اگر قرار ما هشت ساعت کار کنیم خوب تفریح ما شاید یک ساعت کفایت داشته باشه و برای خانواده ما یک تا دوساعت کفایت داشته باشه.

اما نباید هیچ پره ای را حذف کنیم مثلا بگوییم: من فرصت نمیکنم ورزش کنم من فرصت نمی کنم که به پدر و مادرم سربزنم فرصت نمیکنم تفریح کنم این انتخاب اشتباهی است و باعث میشه دریک یا چند بعد زندگی موفق باشیم امادر سایر ابعاد زندگی تعطیل باشیم .چرخه زندگی ما باید متناسب و متعادل باشد.

بهترین دعا برای شما که چرخه زندگی تون گرد وروون باشه

دکتر فرزاد حسینی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *