ثبت نام

شناخت توانمندیها

شناخت توانمندیها

این روزها مصادف با دهه محرم است سراسر ایران دسته‌های عزاداری در حال برگزاری مراسم هستند شور و عزمی برپا است به گفته استاد مطهری کلید شخصیت امام حسین حماسه و عظمت است ایستادگی و حق‌پرستی است این عظمت و شور در طول سالیان دراز در مراسم حسینی کاملاً مشهود و هویدا است هر فرد یک مشخصه و یک خصوصیت بارز و کلید شخصیتی دارد اگرچه امامان در همه خصوصیات به کمال رسیده‌اند.

ولی در یک بعد کلید شخصیتی داشته‌اند کما اینکه امام چهارم را سجاد و اما م ششم را صادق لقب داده‌اند عباس محمود العقاد نویسنده بزرگ در کتاب (عقربه الا مامی) درباره حضرت علی علیه‌السلام می‌نویسد: علی در سراسر زندگی‌اش روح مردانگی وجود داشته است و کلید شخصیتی ایشان را (فروسیت) هست فروسیت مافوق شجاعت است و همان مردانگی معنا می‌دهد در جنگ حضرت علی و عمر بن عبدود لحظه‌ای که آب دهان به روی حضرت می‌اندازد این مردانگی تبلور پیدا می‌کند و مولوی با شعر زیبا این را توصیف می‌کند:

 در شجاعت شیر ربا نیستی/ درمروت خود که داند کیستی

یعنی درمروت و مردانگی که مافوق شجاعت است کس نمی‌داند در چه مرتبه‌ای قرار داری و نمی‌توانند تو را توصیف کنند.


اگر ما می‌خواهیم موفقیت و سعادتمان را بیش‌ازپیش دنبال کنیم باید تمرکز به جنبه بارز شخصیت خود داشته باشیم و توانمندی‌مان خود را کاملاً بشناسیم

در حرف‌های اطرافیان و بستگان نیز خصوصیت به‌طور کامل مشهود است، وقتی می‌گوییم دوستمان پشتکار بالایی دارد اخلاق خوبی دارد یا جرات مند ست درواقع کلید شخصیتی او اشاره‌کرده‌ایم

 پس اولین مرحله شناخت خصوصیات و توانمندی‌های ما است.


مرحله دوم این است که از این خصوصیت توانمندی با روش صحیح استفاده نماییم یکی از دوستان صمیمی من بسیار مهربان و همدل است و در دوستان و بستگان خود مشارکت مثالی دارد: هر وقت حالمان منقلب می‌شود با یک گفتگوی نیم‌ساعته ما را تسکین می‌دهد اما آن‌قدر در این کار افراط نموده است که خودش مشکل دارد سطح انرژی‌اش پایین آمده است و به من می‌گفت دیگر حال و حوصله‌ای برایم نمانده است تا باکسی صحبت کنم به نظر شما مشکل من چیست؟ به او گفتم دلیل این ناآرامی و بی‌حوصلگی شخصیت خود بیش‌ازحد استفاده می‌کنی اگرچه شادمانی و سرور حاصل از همدلی باعث شکوفایی روحی تو می‌شود؛ اما افراط در این امر سبب شده سطح انرژی تو پایین بیاید و از روش‌هایی که باعث افزایش سطح انرژی می‌شود استفاده نکرده‌ای و پرسیدم.


آیا دوستانی که در غم‌ها به تو مراجعه می‌کنند در شادی‌ها تو را دعوت می‌کنند؟ گفت: نه‌تنها در شادی‌ها به من مراجعه نمی‌کنند بلکه اکثر اوقات وقتی مشکلشان حل می‌شود به من اطلاع نمی‌دهند و حتی روز بعد که تلفن می‌کنم تا حالشان را بپرسم می‌گویند: راستی مشکلم حل شد و فراموش کردم به تو اطلاع دهم.


در کلاس‌های رشد شخصی یکی از نکات مهمی که به دوستان می‌گویم. اول شناخت توانمندی‌ها و مرحله بعد استفاده صحیح از توانمندی و صفات بارز شخصیتی است. امیدوارم همه ما بتوانیم این دو مرحله را به یاد داشته باشیم و همیشه از خودمان سؤال کنیم آیا به‌درستی از کلید شخصیتی خودمان استفاده می‌کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *