ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

کوچینگ فردی در جستجوی مقصر

در-جستجوی-مقصر

در جستجوی مقصر ذهن ما به صورت ناخودآگاه برنامه ریزی شده است و عادت کرده ایم ناکامی‌هایمان را گردن دیگران بیندازیم آنها را مقصر بدانیم .

.

دلیل پیشرفت نکردن مان را نیز افراد مختلف مانند والدین یا رئیس یا همسرما ن میدانیم و اگر اموالمان حیف و میل شود آنها را مقصر می دانیم، یا وقتی نکات ایمنی را رعایت نمی کنیم و خانه مان مورد دستبرد قرار میگیرد دزد را مقصر می کنیم و خلاصه اینکه با دنیایی از مقصر ها زندگی می کنیم ما در مقابل خودمان نیز همین گونه ایم و مدام تحت محاکمه اعمال گذشته قرار داریم

.

این محاکمه های شبانه روزی آرامش را مختل می‌کند و در نتیجه آن دچار بی خوابی اضطراب و عقده های خطرناک میشویم .وقتی از کسی ناراحت هستیم و رنجیده می شویم یا کینه ی وی را به دل میگیریم عنا ن احساسات ما به دست اوست .در واقع اوتعیین می کند که ما خوشحال یا ناراحت شویم .

اگر آن فرد ترقی کند ناراحت می شویم و اگر نزول پیدا کند اسباب شادی ما فراهم می شود .

چـرا اجـازه دهـیم

گذشت
گذشت وکسی را مقصر ندانیم

چرا اجازه دهیم شخص دیگری کارگردان زندگی ما شود باقی ماندن مقصر ها در خاطر ما چه اثر مثبتی دارد چرا وقتی حادثه ای در حین رانندگی اتفاق می افتد جاده. خودرو. ترافیک .گرما .عصبی شدن از حادثه ای و …. را مقصر می‌دانیم اما توجهی به اشتباه خود نمی کنیم حال آنکه صحیح این است که ضمن پند گرفتن رفتن از حوادث .مقصرها را فراموش کنیم و نگذاریم یادآوری مقصر ها سوهان روح مان شود همچنین فراموش کنیم که علت شکستمان تصمیم اشتباه خودمان بوده است .

.
افراد بسیاری را میشناسم که بعد از گذشت سالها هنوز نتوانستند عزیزان یا دوستان نزدیک خود را ببخشند جالب است بدانید که در مسابقات ورزشی که بین تیم های فوتبال برگزار می شود بعضی هواداران تیم های ورزشی شکست خود را به دلیل طرفداری داور از تیم مقابل می‌دانند و بغض و کینه خود را با فحاشی به داور نشان می دهند.

.

 

 

خـود را اسـیر کیـنه و عـداوت نـکنید

در-جستجوی-مقصر
گذشت

پسر جوانی را می شناسم که طرفدار تیم بارسلونا و عاشق لیونل مسی است رقیب اصلی بارسلونا در اسپانیا رئال مادرید و چهره شاخص آن کریستین رونالدو است به همین دلیل از رونالدو متنفر است چون علت باخت یا قهرمان نشدن بارسلونا رئال مادرید و در صدر آن رونالدو می داند جالب است بدانید او شامپوی مصرفی اش را که برای شوره سر مفید بود به دلیل این که رونالدو تبلیغ میکرد تغییر داد .

.
چند سال قبل یکی از دوستانم را دیدم که در مرگ برادر جوانش سیاهپوش شده بود. تعریف می کرد که برادرش به طور ناگهانی با عبور از عرض جاده با ماشین تصادف کرده و فوت شده است اما پدر وی راننده را بلافاصله بخشیده و گفته که در حقیقت پسرآن که به طور ناگهانی با عبور از عرض جاده با ماشین تصادف کرده و فوت شده است. اما پدر وی راننده را بلافاصله بخشیده و گفته که در حقیقت پسرم که به طور ناگهانی وارد جاده شده است مقصر بود و اگر من هم راننده بودم این اتفاق می افتاد.

شیفته ی درایت و بزرگی این پدر شدم. چه تصمیم بزرگی گرفته بود او می خواست یک عمر با یک قاتل زندگی نکند و خود را اسیر کینه و عداوت نکند. در صورتی که قانون به وی حق می داد که دیه ی فرزند خود و مجازات راننده خاطی را مطالبه کند. واقعا چند درصد از مردم این توانایی را دارند؟ بدیهی است تعداد اندکی از آنها

حضـرت علـی علیـه السـلام می ‌فرمایـد بزرگـترین هـدیه گذشـت است .

توبه
توبه

گذشت آری گذشت هدیه ای دوطرفه است هدیه ای به خودت و به طرف مقابل که سبب می شود نسیم خنک آرامش در اعماق قلبت بوزد . خداوند رحمان گذشت و بخشایش را به ما توصیه کرده و فرموده است:

ای  بنده من توبه کن و به سوی من برگرد آری بهترین کار تبعیت از احکام خداوندی است.اگر خداوند می بخشد چرا ما دنبال بخشش نباشیم اگر خداوند توبه را می پذیرد چرا ما عذرخواهی دیگران را نمی پذیریم

شاعر چه نیکو می گوید

باز آ باز آ هر آنچه هستی بازآ
گر کافر وگر بت پرستی باز آ
این در گه ما درگه نومیدی نیست
صد بار اگر توبه شکستی باز آ

 

بهترین ها برای شما که بهترین هستید

کوچینگ فردی دکتر سید فرراد حسینی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *